Slepé črevo. Častokrát ani nevieme, kde sa v tele nachádza. Teda až do chvíle, kedy pocítime ostrú prenikavú bolesť v pravej dolnej časti brucha. Vtedy začína ísť do tuhého. Podcenenie zápalu slepého čreva vás môže stáť život.
Dodnes koluje mýtus o zbytočnosti slepého čreva. Aj vedcom dlho trvalo zistiť, akú úlohu má tento orgán v tele. Moderné výskumy však ukázali jeho dôležitú funkciu pre fungovanie organizmu.
Čo je slepé črevo a akú má funkciu v tele?
Slepé črevo (lat. caecum) je vakovito rozšírený vnútorný orgán. Spája časť tenkého a hrubého čreva. Na jeho dolnom konci sa nachádza rôzne dlhý červovitý prívesok (2 – 20 cm). Táto časť sa po latinsky nazýva appendix a je to práve ona, ktorá sa zvykne zapáliť. Aká je však jeho funkcia v tele?
V appendixe sa nachádza lymfatické tkanivo, ktoré funguje ako filter choroboplodných zárodkov. Jeho úloha je teda podobná ako v prípade krčných mandlí. Navyše slepé črevo slúži ako sklad užitočných baktérií, ktoré sa po ťažkých črevných chorobách podieľajú na znovuobnovení črevnej mikroflóry.
Kde sa nachádza slepé črevo?
Slepé črevo sa nachádza na pravej dolnej časti brucha. Presnejšie vieme lokalizovať appendix podľa tzv. McBurneyovho bodu. Ten nájdeme asi v jednej tretine spojnice medzi vrcholom bedrovej kosti a pupka (bližšie k bedrovej kosti).
Príčiny zápalu slepého čreva
Zápal slepého čreva (apendicitída) môže mať viacero príčiť. Medzi najčastejšie patrí zanesenie apendixu črevnými kameňmi. Tieto útvary vznikajú zo zhusteného obsahu čriev pri nesprávnom stravovaní s nízkym obsahom vlákniny. Príčinou apendicitídy však môže byť aj zaseknutie cudzorodých látok v slepom čreve (napríklad jadierka z ovocia alebo kôstky).
Príznaky zápalu slepého čreva
Príznaky zápalu slepého čreva sú nasledovné:
- objavuje sa najmä v pravej spodnej časti, no niekedy ju možno cítiť aj v iných oblastiach brucha. Bolesť sa zintenzívňuje pri chôdzi, kýchaní alebo kašli.
- zápal slepého čreva môže byť sprevádzaný horúčkou okolo 39°C a viac, zimnicou a triaškou.
- okrem bolesti brucha a horúčky býva súčasťou zápalu apendixu aj mierna nevoľnosť a znížená chuť do jedla. Ak tieto stavy ani po jednom alebo dvoch dňoch neodznievajú, prípadne sa zhoršujú, zrejme pôjde o zápal slepého čreva.
- súčasťou spomínaných príznakov ochorenia býva aj niekoľko dní trvajúca hnačka alebo zápcha.
Ak sa u vás prejaví niektorý z vyššie spomenutých príznakov, ešte nemusí ísť nutne o zápal slepého čreva. Bolesti brucha a hnačky sú bežne súčasťou črevnej virózy, vysokou horúčkou a nechuťou do jedla sa prejavuje napríklad chrípka. Spozornieť však treba v prípade, keď sa u vás prejavuje kombinácia viacerých symptómov. V tom prípade návštevu lekára netreba odkladať.
Ako prebieha vyšetrenie a liečba?
Doktor určí diagnózu podľa vašich príznakov a vyšetrením hmatom. Na potvrdenie diagnózy sa používa vyšetrenie krvi, kde sa určuje zvýšené množstvo bielych krviniek. Lekár sa však definitívne rozhodne až na základe výsledkov z ultrazvuku, röntgenu alebo CT.
V prvej fáze zápalu slepého čreva je šanca, že operácia nebude potrebná. Pacient však musí zostať v nemocnici v kľudovom režime na lôžku, zatiaľ čo príjma potravu iba prostredníctvom infúzií, aby sa nezaťažoval tráviaci systém. Ak však takáto liečba nepomáha alebo je zápal apendixu akútny, k slovu sa dostane chirurg.
Operácia štandardne prebieha laparoskopicky, pomocou troch drobných rán na bruchu. Tým sa významne urýchľuje rekonvalescencia. Samotný zákrok trvá asi jednu hodinu. Následne za zhruba týždeň býva pacient prepustený do domácej starostlivosti. Zápal hrubého čreva nie je vôbec jednoduché ochorenie, ktoré je možné zanedbať. Preto, ak vás trápi bolesť brucha a pridajú sa k tomu ďalšie symptómy, radšej vyhľadajte lekársku pomoc.
Zanechať odpoveď